Türk firması faturaların ödenememesi nedeniyle Afrika ülkesinin elektriğini kesti

Türk firması Karpowership ve Fildişi Sahili elektrik firması CLSG, yaklaşık 48 milyon dolar tutarındaki ödenmemiş faturalar nedeniyle ülkenin başkenti Freetown ve diğer şehirlerdeki elektrikleri kesti.

Ülkede yaklaşık 6 haftadır yaşanan kesinti nedeniyle hastanelerdeki ameliyatlar aksadı, günlük yaşam da olumsuz etkilendi.

Karpowership tarafından yapılan açıklamada, ülkede temel hizmetlere enerji sağlamak için elektrik arzının 60 megavattan 6 megavata düşürüldüğü belirtildi.

Öte yandan, CLSG’nin de ülkenin güneydoğusundaki şehirlere tedarikini önemli ölçüde azaltarak, 32 megavattan 10 megavata düşürdüğü kaydedildi.

Dünyanın en büyük yüzer enerji gemileriyle hizmet veren elektrik firmalarından biri olan Karpowership, ödemelerde yaşanan aksaklıklar nedeniyle Ekim 2023’te Gine Bissau’daki operasyonlarını askıya almıştı.

Sierra Leone’de elektrik kesintilerinin ne zaman sona ereceğine dair net bir bilgi bulunmuyor. Yetkililer, ödenmemiş faturaların tahsil edilmesi ve elektrik arzının yeniden sağlanması için çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

Bu durum, Sierra Leone’de enerji altyapısının yetersizliği ve ödeme disiplininin zayıflığı gibi önemli sorunlara dikkat çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x